Exkurze 1., 4. a 5.tř.

do Hornického muzea v Příbrami

Dlouho chystaná návštěva Hornického muzea v Příbrami pro 4.,5. a 1. třídu naší školy začala v úterý 24.3.2009, ale to jen fakticky. Teoretická příprava a chystání začalo daleko dříve. Výsledkem teoretické přípravy bylo, že jsme nasedali do autobusu značně lační nových poznatků a to byl nejlepší start. Byli jsme vybaveni základními informacemi a také dobrými svačinami a nepromokavým oblečením. Po cestě nám paní učitelka Freyová povyprávěla jakým krajem to jedeme, co důležitého se zde událo a co bude naší první zastávkou.

A pak už v rychlém sledu za sebou jsme absolvovali celkem tři trasy: Dolem Anna, Vojtěšským dolem a Drkolnovem. Seznámili jsme se s těžkou prací havířů, víme, co dostávali na povrch, projeli jsme se vláčkem, kterým se dostávali do dolů, viděli jsme šachty, plivající nezbedné permoníky, technické památky, vodní kolo, sklouzli jsme se po dlouhé skluzavce, užili si tmy a mokra, stihli jsme sníst ty obrovské svačiny a najednou jsme seděli v autobuse a mířili zpět do Pyšel. To to uteklo! Ještě pár poznámek do bloků, co jsme to viděli…

Moc poučný výlet, říkaly si paní učitelky Freyová, Rezková a Vaculíková a ještě jedno zkonstatovaly: jak krásně a obětavě pomáhaly starší děti prvňáčkům na méně schůdných místech nebo v místech, kde těch permoníků bylo nějak moc. Zdař Bůh!

PaedDr. Ilona Vaculíková