Sága Afrika

Africký kontinent - blízký či vzdálený ?

V úterý 6. října zhlédli naši žáci se svými učiteli v místní sokolovně povedený pořad s názvem Saga Afrika. První překvapení - uvidíme nefalšované černochy, a dokonce z Afriky. Co od nich můžeme očekávat, jací budou, jak budou mluvit a řada dalších otázek se hromadila před začátkem pořadu. Černoch - člověk jiné rasy, to je pořád v naší společnosti něco takřka mimořádného, alespoň u nás v Pyšelích. Konečně všichni v sále a před námi dva černoši. A podívejme se, mluví docela dobrou češtinou. Začínají povídat o Africe, je to zajímavé, i když někteří z nás moc neposlouchají, poněkud ruší, ale jeden z přednášejících je velmi slušně, jasně, ale důrazně napomene a je klid. Panečku, ten černý mladý muž to dokázal Informací je poměrně dost, ale kdo chce slyšet, tak je slyší. Především pasáž o vzdělávání, o rodinném životě a o vážnosti starých lidí, jistě zaujaly. Bohužel, dotazy od našich žáků příliš nepřicházely. Proto se přistoupilo k rozptýlení, uvolnění atmosféry, a to jedinečným způsobem, který zřejmě zabírá nejen v Africe, ale i u nás. Byly rozdány africké bubínky a bubnovalo se - pokud možno do nějakého rytmu. A ono to zabralo. Hudba nezná hranic. Někdo to kdysi řekl a bude to asi pravda. Sokolovna se otřásala rytmickým bubnováním pod vedením čenošských hudebníků. I našim se dařilo a po chvíli byste se cítili jako někde v africké vesnici. Vrcholem byla africká lidová píseň - v podání sboru našich žáků prostě neopakovatelná. Těžko, jen těžko se naši žáci od spontánní hudby černošských rytmů přibližovali do reality. Po určité chvíli přece jen přišly dotazy na problematiku Afriky a došlo i k malé soutěži o zeměpisných znalostech. Ti, kteří odpověděli vícekrát správně, byli odměněni. To ale není podstatné. Možná, že díky i tomuto pořadu, je nám Afrika přece jen bližší.

Mgr. Jaroslav Strnad

The Camtasia Studio video content presented here requires a more recent version of the Adobe Flash Player. If you are you using a browser with JavaScript disabled please enable it now. Otherwise, please update your version of the free Flash Player by downloading here.

Poslední úprava 10.10.2009